Facebook tlačí svojich používateľov k stene

Autor: Matej Kotian | 10.6.2016 o 0:57 | (upravené 15.6.2016 o 12:01) Karma článku: 2,60 | Prečítané:  174x

Facebook a FB Messenger nám síce uľahčujú komunikáciu, informácie máme na jednom mieste, môžeme lajkovať, zdieľať fotky bez potreby odosielať mmsky, stačí nám len wifi alebo mobilný internet. Kto si ale nedá pozor, spáli sa.

V posledných rokoch zaznamenal Facebook na Slovensku poriadny boom a už azda nie je nikoho, kto by aspoň nepočul o tejto sociálnej sieti. Používanie Facebooku však môže mať aj svoje tienisté stránky. Ak nie ste zbehlý v počítačových technológiách, ktokoľvek si môže prehliadať váš profil a získať tak informácie o vás, vašich priateľoch a príbuzných a na základe dostupných informácií si tak vytvoriť o vás profil, inak povedané, sami otvárate svetu dvere do vášho súkromia. Nie je to tak dávno, čo sa na youtube vyskytlo toto video https://www.youtube.com/watch?v=-tGNrxW5yyA , ale ľudí to extra nezaujíma. (Tí, ktorí boli odpočúvaní za bývalého režimu by sa ťukali na čelo. Za to ŠtB by takýto nástroj vo svojich zlatých časoch s radosťou uvítala, a to už nehovorím o súčasných trendoch v sledovaní nielen podozrivých občanov).

Na čo ale chcem svojím príspevkom poukázať sú aktuálne prebiehajúce kroky, resp. zásahy, zo strany Facebooku do vášho práva voľby. Áno. Oklieštenie práva na slobodnú komunikáciu, a čo je horšie, aj práva na slobodnú voľbu. V posledných dňoch sa Facebook snaží donútiť svojich užívateľov, ktorí nevyužívajú FB aplikáciu ani FB Messenger, ale prihlasujú sa na Facebook cez internetový prehliadač, k inštalácii práve spomenutého FB Messengera.

Ja osobne používam LG70, ale odinštaloval som si obe aplikácie z nižšie uvedených dôvodov, ku ktorým som dospel na základe nasledujúcich pozorovaní:

  • FB Messenger aj FB aplikácia spomaľovali výkon môjho mobilu;
  • FB Messenger aj FB aplikácia uberali z výdrže batérie;
  • FB Messenger a FB aplikácia viazali na seba dáta pre svoju potrebu aktualizácie (ktoré som aj z času na čas mazal) čím zahlcoval pamäť;

Donedávna bolo možné (aspoň ja som fungoval na tomto princípe) otvoriť správy na Facebooku v prehliadači, kliknúť na krížik a ignorovať tak upozornenie „Nainštalujte si Messenger, aby ste si mohli pozrieť svoje správy  Získajte aplikáciu, aby ste si mohli pozrieť správy a zostať v kontakte.“ To som ale odmietol. Čím sa dostávam späť k tomu, že FB začína obmedzovať naše slobodné právo na voľbu komunikácie a prístup k osobným informáciám.

Vyvstáva ale otázka, prečo?

Na slovenských internetových portáloch som zatiaľ nenatrafil na článok zaoberajúci sa s touto problematikou, (ak na nejaký natrafíte, prosím, uveďte ho prosím v komentári. Vopred ďakujem.) Zatiaľ čo na zahraničných portáloch to už nie je tabu:

http://bgr.com/2016/06/03/facebook-messenger-android-app/

Do pozornosti by som uviedol posledný odstavec:

"That might not be such a hassle for many Facebook users who have already installed the mobile Messenger app. But it’s still worth noting that Facebook is becoming more and more aggressive about its Messenger app."

(preklad: To by zas nemusel byť taký veľký problém pre užívateľov Facebooku, ktorí si už nainštalovali Messenger. Ale stojí za povšimnutie, že Facebook je čoraz agresívnejší voči tým, ktorí Messenger nemajú (a núti ich takýmto spôsobom si nainštalovať aplikáciu, moja poznámka).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?