reklama

Neľudskosť monetárneho systému 3/3

Posledná časť úvah prekladov o monetárnom systéme.  Ľudia, ktorí navrhujú a stavajú lyžiarske strediská v systéme voľného obchodu nepodriaďujú plány a návrhy alternatívam, na ktorých sa môžu všetci zúčastniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Namiesto toho, svoje plány podriadia požiadavkam trhu, ktorý tvoria tí, ktorí si môžu dovoliť lyžovať. Ak poskytnú dostatočné množstvo komfortu, ktorý si lyžiari chcú dopriať a môžu si dovoliť, ich lyžiarske stredisko uspeje. Úspešný systém by mal vyhovieť potrebám všetkých ľudí. Je kopa ľudí, ktorí by radi lyžovali, ale nemôžu si to dovoliť. Možnosti sú obmedzené ich finančnou situáciou a teda tým, čo si môžu dovoliť. Toto je však elitárstvo.

Kedykoľvek hovoríme o peniazoch, hovoríme o elitárstve. Tí, ktorí kontrolujú kúpnu silu peňazí majú ďaleko väčší vplyv. Pred niekoľkými rokmi Američania platili dane za stavbu ciest pre automobily. Američania však za takýto krok nehlasovali. Automobilový a autobusový priemysel, realitné a pozemkové záujmové skupiny a armáda do značnej miery ovplyvnili rozvoj diaľníc a ciest, kvôli potenciálu automobilové transportného systému, ktorý bol ďaleko čistejši, efektívnejší a ekonomickejší ako automobily, ale tie však boli predané a rozobrané vlastnými záujmami automobilového priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz máme tranportný systém, ktorý je taký drahý, že mnohí ľudia si nemôžu dovoliť takúto službu. Pre koho a čie záujmy v tomto prípade demokracia pracuje? Milióny Američanov platia dane za diaľnice, z ktorých ani nemajú prospech a ktoré sa ukázali byť nebezpečné, nepostačujúce a finančné nákladné ako spôsoby cestovania.

V našom súčasnom monetárnom systéme si súkromné inšitúcie radšej nazhromaždili kvantum užitočných informácií ako by ich mali sprístupniť verejnosti. Vo svete, v ktorom si hromadíme majetok a narastá záujem o obchod, vo svete, v ktorom dokonca aj univerzitní profesori kopírujú poznámky zo svojich prednášok, máme prítomný rušivý posun od duše priekopníka k duši obchodníka a predajcu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekoľko spoločností nedávno predložili a a boli im schválené patenty na genóm dvoch ľudí, ktorí sú imúnni voči AIDS. Spoločnosti ani nevytvorili ani nevlastnia tento genetický materiál, a dokonca ho ani neobjavli nezávisle na nosičoch týchto génov. Ale získali patent na gény žijúcich ľudí. Možno tu hovoriť o demokracii? Keď píšem tieto riadky jednému z týchto mužov hrozí právne konanie. Miesto pozdvihnutia ľudských podmienok sa vedci čoraz viac a viac menia na buzinesmenov, ktorí dražia benefity, ku ktorým dospeli vedeckým skúmaním, za najvyššiu ponuku. A z tohto dôvodu väčšina novej technológie je pod kontrolou súkromných inštitúcií a nie pod dozorom verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľa hrdinov minulosti bolo odmenených za obetu, ktorú podstúpili pri pokuse vytvoriť lepší svet. Tisícky z nich obetovali svoj život za druhých. Títo ľudia konali bez toho, aby mysleli na peňažnú odmenu.

Veľká lož udržiavaná tými, ktorí ovládajú peňažný systém je je to, že len konkurencieschopnosť môže motivovať ľudí k výsledkom. O súčasnom systéme hovoríme, že produkuje pracovné miesta a motiváciu, ale tiež produkuje hlado, korupciu, zločinnosť, spreneveru atď. Celé stáročia vlády priamo a nepriamo podsúvali svojím občanom hodnotový systém, ktorý ich udržiaval pod kontrolou. Zneužívali ľudskú myseľ ako skládku odpadov pre svoje vlastné hodnoty a koncepty a podnecovali vzory správania, ktoré generovali pocity viny, ak sa odklonili od zaužívaného systému. A súčasne tieto kontrolné skupiny tlmili a potláčali vývoj jedinca tak, že vychovávali poddajné populácie (=otrokov/ nevoľníkov; pozn. prekladateľa), ktoré nemali dostatok informácií a nič nespochybňovali, "Odkiaľ vlastne pochádzajú moje hodnoty?"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Monetárny systém kladie obrovské zbytočné napätie na dostupné zdroje, a popiera zisky masovej produkcie pre milióny ľudí. V monetárnej spoločnosti závisí profit od udržiavania umelého nedostatku tovarov a služieb a/alebo vedomé zrušenie efektívnosti.

Miesto toho, aby automobilky vyrábali autá, ktoré vydržia celé roky radšej uprednostnia mrhanie značného množstva energie k tomu, aby prišli každý rok s novým dizajnom a zlepšeniami len kvôli tomu, aby si udržali svoje výhodné trhové postavenie v boji so svojimi konkurentmi, ktorí operujú v rovnakej oblasti priemyslu.Nedávny vojenský prieskum obchodných katalógov identifikoval viac ako 300 typov francúzskych kľúčov, ktoré sa od seba líšili až do takej nízkej miery, že boli zameniteľné jeden za druhý. Hoci je francúszky kľúč užitočný nástroj, na čo nám je 300 typov, ktoré sa od seba minimálne líšia? Ohromné mrhanie materiálmi a zdrojmi pochádza z každej spoločnosti, ktorá robí nepotrebnú a nadmernú papierovú prácu, reklamu, výrobu, atď.

Ďalší príklad možno zhliadnuť, keď sa niekto v letevízii prihovára národu. Divák uvidí tucty odliných mikrofónov, každý pritom patrí niektorej mediálnej spoločnosti, pričom by stačila jedna alebo dve k tomu, aby nám prinášali správu z celého sveta. Pozrite sa aj na módny priemysel, v ktoroms a odev ustavične mení, aby ľudí navnadil ku kúpe najnovších bláznivých módnych výstrelkov.

V Spojených štátoch amerických počas "cenovej vojny" boli zlikvidované mnohé mliekárenske a poľnohospodárske podniky, len aby sa udržala vysoká cena preoduktov. Ako si niekto môže niečo takéto dovoliť? Kupujeme si "cenu" práce a dovolíme, aby produkty tejto práce boli zničené. Rovnako škodlivé je aj plánované zastarávanie, v ktorom priemyselné odvetvia úmyselne vyrábajú kazivé produkty a následne si vyžadujú nahradenie alebo nepotrebné opravy.

V leteckom priemysle predaj veľkých transportných lietadiel nepredstavuje hlavný zdroj zisku. Práve naopak, veľký podiel zisku pochádza z údržby a náhradných dielov. Čiastočne je tomu tak aj v armádnom odvetví, ktoré je závislé na trhu. Zmeny predajcov ovplyvňujú náklady ďaleko viac ako zmeny v misii. Počas druhej svetovej vojny mnoho proti- lietadlových zbraní a výzbroje bolo vyrábaných z častí, ktoré neboli nahraditeľné. Časti, ktoré použivala jedna firma nepasovali do výrobku od inej firmy.

Dnes Kongres tlačí na Ministerstvo obrany, aby "šetrilo peniaze" tak, že skupujemate komerčné vybavenie z "bazáru". Z laického uhla pohľadu sa zdá byť rozumnejšie nakupovať dostupné vybavenie ako vyvíjať nové špecifické armádne zariadenia. Ale armádne stroje musia byť schopné spolupracovať a byť podpory schopné po celom svete aj v oblastiach, do ktorých sa tieto zariadenia zriedkakedy dostanú. Napríklad, osobné počítače vyslané s delostrelkeckou batériou do Púštnej búrky zlyhali po stovkách kvôli nadmernému teplu a piesku, ktorý zahltil počítače.

Miesto skupovania častí pre jeden model musí armáda zosúladiť niekoľko rôznych dodávateľov a obchodníkov a ich zariadeniaa, časti a nástroje. Naše dane sa dostávajú do rúk, ktoré nepatria vládnym predstaviteľom. To by však nemalo nikoho prekvapiť. Správa ročného rozpočtu ministerstva obrany obsahuje niekoľko príkladov Kongresom schválených nákupov vybavenia a služieb, ktoré nemajú dočinenia s armádou. Takže okrem toho, že platíte dane pri nákupe tovaru, čím vlastne umožňujete spoločnostiam zotrvať na trhu, podporujete aj takéto armádne výdaje.

Pred vyše pol storočím, Spoločnosť elektrickcýh svetiel v Spojených štátoch dala svojmu vynálezcovi Hiramovi Maximovi ročnú penziu 20 000 dolárov a vyhostili ho do Anglicka. Museli sa ho zbaviť, pretože prichádzal s technologickými vylepšeniami. Jeho kreativita mala za následok, že výrobky tejto spoločnosti boli nepotrebné ešte dávno predtým, ako mali čas ich uviesť na trh.

Žiaľ pre americkú vládu, Maxim navrhol mnohé zo svojich najlepších vynálezcov v Anglicku. V tom istom čase ako dostal titul rytiera za svoje nevýslovné úspechy, Spoločnosť elektrických svetiel v Spojených štátoch zmizla z trhu. V dnešnom Japonsku, časové rozhranie medzi výrobou produktu a zaradením tohto elektronického zariadenia do stavu skladovateľnosti predstavuje približne tri mesiace.

Monetárny systém existuje už celé storočia a to, či si to uvedomujeme alebo nie, slúžilo ako zbraň na kontrolu správania tých, ktorí boli limitovaní zdrojmi. Monetárny systém alebo barter môžu fungovať len vtedy, keď sú zdroje vzácne.

Inými slovami, ak človek chce tovar alebo služby, on alebo ona je povinný/á sa poddať kontrole tým, ktorí danú vec vlastnia. Keď dnešný človek ide do práce, on alebo ona sa podriaďuje súkromnému diktátorstvu od momentu, keď sa odpípne po príchode do práce až do času, kedy sa odpípne pri odchode z práce.

Snaha nájsť riešenia veľkých problémov v rámci našej súčasnej spoločnosti bude slúžiť len ako dočasná záplata, predlžovanie zastaralého systému. Naše výhody vzšili z toho, že sme sa izolovali od okolitých nehostinných krajín, od našich prírodných zdrojov, našej úrodnej pôdy a v neposlednom rade, vďaka mnohým prínosom vynálezcov a inžinierov, ktorí prišli s výrobnou technológiou.

Matej Kotian

Matej Kotian

Bloger 
  • Počet článkov:  149
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Človek. Omylný. Učiaci sa. Neustále sa vyvijajúci, pretože zotrvávaním v nemennom stave máme našliapnuté k zániku. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaPrózaEverything and nothing (preklaProjekt Venusbohemian melancholyVíla, čo o láske snilaškolstvomyšlienkyslovenskému ľuduPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu