Inteligentné mestá - Energetický skok

Autor: Matej Kotian | 30.11.2014 o 12:04 | (upravené 18.4.2015 o 22:30) Karma článku: 2,98 | Prečítané:  339x

Prevzaté z: The Venus Project Magazine, číslo 2, vydanie z roku 2013, Link na časopis: http://tvpmagazine.com/ Preklad: Matej Kotian;

Tento inovatívny projekt produkujúci energiu využíva piezoelektrickú energiu k premene kinetickej energie pochádzajúcej z chôdze a ďalších vibrácií na elektrickú energiu. Dizajn sústavy obvodov maximalizuje elektronické signály a dodáva elektrinu potrebnému zariadeniu alebo do úložného systému akumulátoru. Drsná povrchová úprava by bola nanesená na elektronické senzory, aby ich ochránila citlivé časti vnútri čipov. Energetický skok je jedným z pvrých svojho druhu, ktorý bude ťažiť z výhod piezoelektrických materiálov, aby produkoval dostatočné množstvo elektriny.

Predstavte si, že rozmiestnite stovky drobných senzorov okolo budovy, aby ste monitorovali teplotu alebo vlhkosť, prípadne že vložíte bezdrôtové mikro senzory do farby, ktorou pomaľujete most, aby ste monitorovali rozpínanie stavby 24/7. Chytré zariadenia o veľkosti prachu sú malé bezdrôtové mikroelektromechanické senzory (ďalej „BMEM“; v orig. „microelektromechanical senors“ alebo „MEMS“), ktoré dokážu detekovať všetko, od svetla až po vibrácie.

Vďaka nedávnemu prelomu v technike spracovávania silikónu a tkanív, tieto zariadenia by mohli mať veľkosť zrnka piesku, aj keď by obsahovali senzory, počítačové obvody, obojsmernú bezdrôtovú komunikačnú technológiu a dokonca aj zdroj prúdu. Zariadenia by zhromažďovali fúru dát, spracovávali by výpočty a vymieňali si informácie prostredníctvom recipročného spojenia medzi zariadeniami vo vzdialenosti cca 1000 stôp (=300m).

Potencionálne je to možné využiť aj na komerčné účely, počnúc zachytávaním procesných chýb – zaznamenávaním vibrácií mimo rozsah v priemyselných zariadeniach; až po sledovanie pohybu pacienta v priestoroch nemocnice, slúžiace pritom ako snímače prevádzky v preplnených mestských oblastiach a monitorujúce spotrebu energie domácimi spotrebičmi, aby sa určilo, či pracujú na plný výkon.

Dobrým signálom je, že výskum je aktuálne v plnom prúde pod vedením UC Berkeley´s Shad Roundy a zameriava sa na palivové bunky, ktoré dokážu „prefiltrovať (scavenge)“ energiu za účelom dlhšej výdrže zariadení. To zahŕňa odčerpávanie okolitej vibračnej energie generovanej priemyselnými strojmi alebo zberaním energie z malého množstva svetla.

Solárny chodník je povrchová cesta, ktorá generuje elektrinu cez solárne fotovoltaické články. V súčasnosti veľkosť panela je 4x4m, vrátane solárneho panela a LED žiaroviek, ktoré môžu byť spustené. Navrhuje sa, aby sa diaľnice, cesty a parkoviská, či príjazdové cesty a chodníky vybavili takýtmo systémom.

Výpočty tvrdia, že ak by sme túto technológiu použili v celých Spojených štátoch, vygenerované množstvo energie by bolo trikrát väčšie ako je potrebné na poháňanie celej krajiny. Toto isté množstvo by takmer stačilo na energetickú podporu celého sveta. Solárna vozovka je súbor štruktúrovane navrhnutých solárnych panelov. Plán je nahradiť všetky súčasné asfaltové cesty, parkoviská a príjazdové cesty na báze ropy, cestami so zabudovanými solárnymi panelmi, ktoré by zberali energiu využívanú v domácnosti či v práci.

Naším hlavným cieľom je skladovať nadbytok energie v  alebo popri solárnych cestách. Táto obnoviteľná energia nahrádza potrebu súčasných fosílnych palív používaných s účelom generovania elektriny. Takto by sme následne prispeli k redukcii skleníkového efektu takmer o polovicu.

Organizácia Solar Roadways v Idaho, Spojené Štáty, získala kontrakt na 100 000 $ od Ministerstva dopravy Spojených štátov k návrhu prototypu solárnych panelov.

A teraz si predstavte, ako rýchlo by bolo možné vyvinúť túto technológiu, ak by nehrali hlavnú rolu peniaze, ale dostupné zdroje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?