Projekt Venus ako možná cesta za lepšou budúcnosťou

Autor: Matej Kotian | 28.7.2014 o 13:20 | (upravené 18.4.2015 o 22:25) Karma článku: 3,99 | Prečítané:  229x

Prevzaté z: The Venus Project Magazine, č. 1, vydanie z roku 2013 Link na časopis: http://tvpmagazine.com/ Preklad: Kotian Matej

FAQ [1]

Prečo si myslíš, že revolučný prístup akým je projekt Venus je nevyhnutný?

Náš súčasný systém nie je schopný zabezpečiť vysoký štandard života pre každého, a nedokáže ani len zaistiť ochranu životného prostredia, pretože motív väčšiny je profit. Na vine nie sú len firmy; ony sú nútené pracovať týmto spôsobom, aby si udržali konkurenčnú výhodu.

Navyše, so zavádzaním automatizácie, kybernetizácie a umelej inteligencie budú postupne ľudia nahradzovaní automatizovanými systémami. Výsledkom čoho bude, že čoraz menej a menej ľudí si bude schopných zadovážiť základne potreby na prežitie a zaplatiť služby, aj keď naša schopnosť produkovať nadbytok bude naďalej zachovaná. Tieto fakty sú skvele zdokumentované v knihe  Koniec práce: úpadok svetovej pracovnej sily a úsvit post-trhovej éry (v orig. „The End of Work: The Decline of the Global Labor Force and the Dawn of the Post-market Era“) od Jeremyho Rifkina (Putman 1995).

Projekt Venus ponúka zhola nový prístup, ktorý obráti negatívne aspekty okúsené v súčasnom aplikovaní automatizácie a umelej inteligencie. Tento projekt eliminuje katastrofálne následky, ktoré môže takýto prístup mať na našu spoločnosť, t.j. nahradenie miliónov skúsených i neskúsených pracovníkov.

 

Nestačí, aby sme mali mravných a poctivých ľudí vo vláde?

Nestačí len kritizovať, poukázať na nedostatky spoločnosti alebo obhajovať postoj, že ľudia silne mravného charakteru budú volení do úradu; to nebude stačiť na zlepšenie spoločnosti. Je potrebné inteligentné riadenie svetových zdrojov a komplexná a uskutočniteľná dohoda týkajúca sa spoločenských otázok a životného prostredia, ktoré sú v prísnom súlade s existujúcimi zdrojmi a kapacitou našej planéty.

Dokonca aj keby sme si volili mužov a ženy bezúhonného charakteru do vlády, bez dostupných zdrojov a pokročilej technológie budú stále prevažovať vojna, chudoba a korupcia bez ohľadu na to, koľko nových zákonov prejde. Nie je to demokracia, čo pozdvihla štandard života, ale sú to naše zdroje, voda, orná pôda a nové technológie. Rétorické a papierové prehlásenia sú zbytočné pri riadení ľudských a spoločenských záležitostí.

 

Popracuj na svojom pohľade na peniaze, ak chceš

Ak by aj boli všetky peniaze sveta zničené, sme schopní stavať a vytvárať čokoľvek a dokonca aj dodávať prebytok do častí sveta, ktoré si to vyžadujú; dokým máme ornú pôdu, fabriky, nevyhnutné zdroje a technický personál.

Počas Veľkej hospodárskej krízy boli vysávače v obchodoch a automobily v predajniach. Zem bola stále tým istým miestom. Ľudia však nemali peniaze, aby si ich mohli zakúpiť a existovala len veľmi malá skupinka jedincov, ktorá predstavovala kúpnu silu.

Na začiatku druhej svetovej vojny malo americké letectvo okolo 600 nových bojových lietadiel. Rapídne sme predbehli túto malú dodávku tým, že sme vyrábali 90 000 lietadiel ročne. Na začiatku vojny vyvstala ale otázka: Máme dosť finančných zdrojov na produkciu potrebného množstva zbraní vo vojne? Odpoveď bola NIE, USA nemali dostatok peňazí alebo zlata, ale mali dostatok prírodných zdrojov. Išlo o dostupné zdroje a technický personál, ktorý umožnil USA dosiahnuť takú produkciu a efektívnosť požadujúce na víťazstvo vo vojne.

Zdá sa, že skutočným bohatstvom akejkoľvek krajiny tkvie v jej prírodných zdrojoch a jej národe, ktorý nasmeruje svoje úsilie smerom k ľudskému životnému štýlu prostredníctvom eliminácie nedostatku.

Všetky spoločenské systému, bez ohľadu na filozofiu, náboženskú vieru alebo sociálne mravy, nakoniec závisí od prírodných zdrojov – t.j. čistý vzduch a voda, orná pôda – a priemyselné vybavenie a technický personál na zábezpeku štandardu bývania. Systém založený na peniazoch bol navrhnutý pred stovkami rokov a rozhodne nebol vhodným na tú dobu.

Neustále však využívame tento zastaraný systém, ktorý je pravdepodobne zodpovedný za väčšinu dnešných problémov. Nepochybujem, že aj dnes by sa tá najbohatšia osoba mala ďaleko lepšie vo vysoko-energetickej spoločnosti, akú aj navrhuje projekt Venus.

 


_____________________________________________________________________________________

[1]  FAQ – Frequently Asked Questions, v preklade: Často Kladené Otázky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?